strona archiwalna

Jak już pisaliśmy, drużyna dziewcząt w składzie Ania Hertel, Wiktoria Rutkowska, Iga Świątek, wyszły z grupy eliminacyjnej mistrzostw Europy na pierwszym miejscu, co gwarantowało im rozstawienie podczas finałów Summer Cups 2014 we Włoszech. Drużyna pod opieką trenera Lecha Sidora zaprezentowała się znakomicie. Dziewczyny wywalczyły srebrny medal i zakwalifikowały się do mistrzostw świata.

Pierwszymi przeciwniczkami były Szwajcarki. Pierwszego singla rozegrała Wiktoria, która dostarczyła koleżankom z drużyny i trenerowi wiele emocji. Przy stanie 3:6 0:2 ulewa przerwała mecz. Chwila przemyśleń i po przerwie Rutkowska wygrywa 7 gemów z rzędu, ostatecznie wygrywając pojedynek 3:6 6:2 6:3. Do drugiego singla trener wystawił Anię, która podobnie jak Wiktoria zapewniła reszcie drużyny sporo nerwów. Drugiego seta przegrała i wydawało się, że zadecyduje debel, ale Ania nie poddała się i walczyła do końca, wygrywając 6:2 2:6 6:3. Debel był tylko formalnością. Niezawodny duet Rutkowska/Hertel zapewnił polskiej drużynie zwycięstwo 3:0.

W kolejnym pojedynku dziewczyny zmierzyły się z Rumunkami. Tego dnia pogoda dopisywała. Równolegle półfinał rozegrały Hiszpanki i Ukrainki. Pierwszego singla ponownie rozegrała Wiktoria. Mecz był bardzo emocjonujący, ale niestety nie udało się wygrać. Rutkowska przegrała 4:6 6:1 3:6. Drugiego singla grała Iga. Mecz ten trener Lech Sidor opisał takimi słowami: „To co się stało potem przeszło wszelkie oczekiwania. Iga zwana potocznie też przez makaronów Światzek, zagrała mecz życia i ograła Salme Čadar 6:1 6:1.” Nadzieja pozostała w grze deblowej, do której w parze stanęły tradycyjnie Ania i Wiktoria. Dziewczyny nie zawiodły i tym samym zapewniły drużynie walkę o złoto. Przeciwniczkami miały być Ukrainki.

W finale jako pierwsza zaprezentowała się Iga. Zagrała przeciwko Katarinie Zavatskiej, przegrywając 3:6 5:7. Drugiego singla zagrała Ania. Jej przeciwniczką była jedna z najlepszych tenisistek w Europie w kategorii U14 - Dayana Yastremska, która w rankingu Tennis Europe zajmuje 2 miejsce. Ania niestety uległa Dayanie 4:6 0:6. Para deblowa Rutkowska/Hertel jak zwykle nie zawiodła. Polki wygrały honorowy punkt w finałowym pojedynku 6:4 7:6, tym samym nie przegrywając podczas tego turnieju żadnego debla.

Dziewczyny wywalczyły srebro w pięknym stylu! Co więcej, zakwalifikowały się do Drużynowych Mistrzostw Świata U14. Serdecznie gratulujemy całej drużynie z trenerem Lechem Sidorem na czele i życzymy kolejnych sukcesów.