Jeszcze w zeszłym tygodniu najlepszy polski junior rywalizował w Paryżu. Krótko po powrocie do Polski Kacper Żuk pojechał na turniej ITF Futures do Sopotu. Dla legionisty występ w imprezie o pulu nagród 10 tysięcy dolarów był drugim w zawodowym cyklu. We wrześniu 2015 roku nasz tenisista we Wrocławiu wywalczył pierwszy punkt do rankingu ATP. Teraz było o wiele lepiej. Żuk w parze z Piotrem Matuszewskim wygrał zmagania deblowe i był w ćwierćfinale singla.

Żuk od organizatorów turnieju w Sopocie dostał tzw. "dziką kartę". Jak się potem okazało to była znakomita decyzja włodarzy sopockiej imprezy.

17-letni legionista wykorzystał otrzymaną szansę. Na nawierzchni ziemnej spisał się znakomicie.

W rywalizacji pojedynczej najpierw wygrał z Maciejem Rajskim 3:6, 6:4, 6:2. W drugiej rundzie Kacper także musiał rozegrać trzy sety. I tym razem był lepszy od rywala. Starszego o dziewięć lat Laslo Urrutię Fuentesa z Chile pokonał 5:7, 6:3, 6:4. To był zatem kolejny pojedynek, który nasz zawodnik rozpoczynał od przegranej partii.

Inaczej było w ćwierćfinale. Tam w piątek w meczu Czechem Davidem Poljakiem Żuk był lepszy w pierwszej odsłonie w stosunku 6:2. W drugim secie Kacper prowadził 3:2, ale potem przy wyniku 3:3 nie utrzymał podania. To zadecydowało o przegranej 4:6. W decydującej partii 20-letni rywal zza naszej południowej granicy zachował więcej sił i wygrał 6:1. Legionista wywalczył za ćwierćfinał kolejne punkty do rankingu ATP.

Równolegle w Sopocie Kacper występował także w deblu. Tam jego partnerem był jak w większości turniejów Piotr Matuszewski z KKT Kalisz.

Od pierwszego spotkania widać było, że para jest w znakomitej formie. W pierwszym meczu Polacy wygrali ze szwedzkimi braćmi Christofferem i Richardem Solbergami 6:2, 7:5. W drugm meczu, który był ćwierćfinałem Kacper i Piotr wyeliminowali 7:6 (5), 6:4 Niemców Daniela Altmaiera i Demiana Raaba.

Równie emocjonujące było starcie o finał. Tam Żuk z Matuszewskim zmierzyli się z inną polską dwójką Hubert Hurkacz-Szymon Walków. O zwycięstwie "naszego debla" zadecydowało po jednym przełamaniu więcej w każdej z dwóch partii. Wynik 7:5, 6:4.

Piątkowy finał odbył się nieco ponad dwie godziny po ostatnim pojedynku Kacpra w turnieju indywidualnym. Mimo zmęczenia trudnym, trzysetowym bojem z Poljakiem, Żuk pokazał świetną grę. Kacper i Piotr nie byli faworytami starcia z doświadczonymi Adamem Majchrowiczem oraz Andriejem Kapasiem. W pierwszym secie legionista i gracz z Kalisza prowadzili już z przełamaniem 4:1. Ostatecznie jednak o losach seta rozstrzygnął tie-break, który zakończył się korzystnym dla gracza Legii wynikiem 7:5. W drugiej odsłonie nasza dwójka też wygrywała 4:1. Tym razem Żuk i Matuszewski nie dali się dościngąć. Zwyciężyli 6:3 i mogli się cieszyć z pierwszego zawodowego tytułu w karierze.