Zdobycie tytułu w pierwszym profesjonalnym występie zdarzyło się pewnie w przeszłości tylko kilka razy, albo nigdy. Iga Świątek w niedzielę na kortach klubu Djursholms Tennisklubb przeszła do historii nie tylko polskiego, ale także światowego tenisa. Legionistka, która debiutowała w imprezie Pro Circuit wygrała turniej TF Djursholm Ladies w Sztokholmie. W finale 15-latka bez większych problemów pokonała trzynaście lat starszą Laurę-Ioaną Andrei z Rumunii 6:4, 6:3. Nasza zawodniczka jeszcze tego samego dnia zagra w kwalifikacjach do kolejnej imprezy.

Legionistka razem z trenerem Piotrem Sierzputowskim pojechała do Szwecji, aby sprawdzić się po raz pierwszy w karierze z profesjonalnymi tenisistkami. Od organizatorów dostała dziką kartę do kwalifikacji.

W nich łatwo pokonała dwie Szwedki. Potem w turnieju głównym wygrała kolejno z 23-letnią Niemką Anną Klasen (6:2 6:4) i 24-letnią Andreą Ka z Kambodży (6:2, 6:3). W ćwierćfinale pokonała inną 24-latkę, Karen Barritzę z Danii 6:2, 2:6, 7:5. W trzeciej odsłonie Iga przegrywała już 1:4. 

Tak naprawdę Barritza była jedyną rywalką, która sprawiła Polce problemy. 

W półfinale w sobotę Świątek dostała walkowera, bo Francuzka Julie Gervais nie mogła zagrać z powodu kontuzji.

Niedzielną rywalką 12. juniorki świata była 28-letnia Laura-Ioana Andrei. Rumunka trzy lata temu była w trzeciej setce rankingu WTA. 

Już w pierwszym gemie Światek przełamała przeciwniczkę, która szybko odpowiedziała tym samym. Po kolejnym odebraniu podania Iga prowadziła już 4:2. Rumuńska tenisistka zerwała się do walki i po brejpoincie doprowadziła do remisu 4:4. Legionistka jeszcze raz uzyskała brejka i za chwilę wygrała partię po 45 minutach 6:4.

W drugiej odsłonie przewaga naszej zawodniczki była większa. Po przełamaniu prowadziła 2:1, a potem 3:1. Przy wyniku 5:3 jeszcze raz Andrei nie utrzymała serwisu i przegrała 3:6. Polka wykorzystała drugą piłkę meczową kończąc pojedynek znakomitym bekhendowym returnem po linii.  

Zgodnie z przepisami WTA, aby znaleźć się w rankingu trzeba trzy razy punktować w turniejach profesjonalnych. Świątek wywalczyła jednak aż 12 punktów do klasyfikacji WTA i to oznacza, że ten przepis ją nie obowiązuje. W poniedziałek zadebiutuje w niej w okolicach 950. miejsca.

Jeszcze w niedzielę Iga ponownie pojawi się na korcie. W przyszłym tygodniu ponownie będzie grała w Sztokholmie w takim samym turnieju, a więc imprezie o randze 10 tysięcy dolarów. Musi jednak walczyć jeszcze raz w kwalifikacjach, bo wciąż nie jest notowana. Zagra z Niemką Anną Gabric.


 

Talentiada

Klub Roku Legia

.

.

.

Instagram WSG Academy

Facebook WSG Academy

Twitter Akademia Tenisowa by WSG

YouTube WSG Academy

LinkedIn

.

.

folder artykułówfolder artykułów

zdjęcia

turnieje

formularz kontaktowy

 

Drużynowe Mistrzostwa Polski 2015
sezon letni
składy drużyn KT Legia Warszawa:

 

Skrzaty:  MISTRZ POLSKI 2015 

Maks Kaśnikowski, Alan Bojarski, Patryk Stokowski, Sebastian Sowa, Adam Kulig, Michał Szoma (kapitan)

 

Kadeci: MISTRZ POLSKI 2015

Kacper Żuk, Tomasz Dudek, Daniel Michalski, Filip Kolasiński, Bartłomiej Andrzejczak, Artur Bochenek (kapitan)

 

Juniorki: MISTRZ POLSKI 2015

Weronika Falkowska, Ada Górczyńska, Alicja Sierzputowska, Kinga Psut, Marcin Kunicki (kapitan)

 

Młodzicy: BRĄZOWY MEDAL

Paweł Kaliszewski, Michał Suski, Maciej Ziomber, Pit Malaszszak, Dominik Dobaczewski, Marcin Domaszewicz (kapitan)

 

 

Go to top